Jak działa wycinarka wodna?
Nowoczesne urządzenia pozwalają na zwiększenie efektywności pracy przy uzyskaniu bardzo dokładnych efektów. Dobrym tego przykładem jest proces cięcia wodą, w czasie którego wykorzystywana jest wycinarka wodna. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Na jakiej zasadzie działa wycinarka wodna?
Wycinarka wodna to narzędzie tnące, które wykorzystuje strumień wody i ścierniwo – całość kierowana jest w stronę ciętej powierzchni pod bardzo dużym ciśnieniem. To specjalistyczna maszyna CNC, która pozwala wykonać precyzyjną obróbkę, a przy tym nie ingeruje w zewnętrzną strukturę materiału, co pozwala uzyskać świetną dokładność.
Wycinarka wodna (wycinarki wodne Nadarzyn) wyrzuca strumień wody pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu jest w stanie przecinać różnorodne materiały, takie jak metal, szkło, tekstylia albo guma.
Wycinarka wodna składa się z elementów, takich jak pompa, część tnąca, stół roboczy, a także program komputerowy, dzięki któremu możliwe jest zachowanie najwyższej precyzji obróbki.
Wycinarka wodna – co warto wiedzieć?
Wycinarka wodna ma szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywana w branżach, takich jak m.in. przemysł lotniczy, stoczniowy, motoryzacyjny, a także branża zdobnicza, meblowa i tekstylna. Co ciekawa, świetnie nadaje się do pracy z ceramiką, drewnem, kamieniem, szkłem, a nawet z delikatnym papierem.
Zalety wycinarek wodnych to m.in.:
- uniwersalność i precyzja działania,
- możliwość uzyskania gładkiej powierzchni, która nie wymaga dalszej obróbki,
- dokładność cięcia – niezależnie od materiału,
- wyjątkowa szybkość pracy urządzenia,
- bezpieczeństwo dla środowiska – urządzenie działa bez środków chemicznych i pobiera stosunkowo niewiele energii.