Cięcie płytek gresowych. Opis krok po kroku

Waterjet to nowoczesna technologia polegająca m.in. na przecinaniu różnego rodzaju materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem. Brzmi niewiarygodnie? A jednak z użyciem tej metody jesteśmy w stanie przecinać tworzywa sztuczne, gumę, drewno, ceramikę, a nawet kamień czy stal. Jak więc wygląda proces cięcia płytek gresowych za pomocą maszyn wykorzystujących technologię Waterjet?

 

Na czym polega cięcie gresu wodą?

Angielskie słowo waterjet oznacza dosłownie „strumień wody”. Technologia ta polega na przecinaniu różnych materiałów za pomocą wody z dodatkiem tzw. ścierniwa. By uzyskać strugę wody zdolną wykonać cięcie płytek gresowych i innych materiałów, konieczne jest przeprowadzenie złożonego procesu z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia. Składa się on z następujących kroków:

  1. 1. Wprowadzenie wody do wnętrza głowicy tnącej – woda jest tu utrzymywana pod wysokim ciśnieniem.
  2. 2. Przepompowanie wody pod ciśnieniem przez otwór o wąskiej średnicy – otwór wykonany jest z twardego surowca, który nie jest podatny na ścieranie (jak np. diament). Punkt ten jest konieczny do uzyskania wysokiej prędkości strugi.
  3. 3. Połączenie wody ze ścierniwem – w tym momencie do głowicy tnącej przekazywane jest ścierniwo, które następnie zostaje połączone z wodą w komorze mieszania. Należy tu kontrolować zawartość ścierniwa w głowicy tnącej – jeżeli będzie zbyt wysoka, może to doprowadzić do obniżenia prędkości cięcia, a nawet do zablokowania urządzenia. Po utworzeniu mieszanki wody tnącej i ścierniwa prędkość tego ostatniego zostaje zwiększona tak, by dorównywała prędkości strugi. Część energii zostaje tu zaabsorbowana z wody, która w ten sposób odrobinę zmniejsza własną prędkość.
  4. 4. Wyrzucenie mieszaniny przez przewód mieszający – ścierniwo połączone z wodą tnącą zostaje wypchnięte z urządzenia z maksymalną siłą i przecina gres na swojej drodze na zasadzie błyskawicznej erozji.

Dzięki niezwykle wysokiej precyzji cięcia w technologii Waterjet możliwe jest przeprowadzenie nawet najbardziej szczegółowej obróbki płytek gresowych. Wykorzystanie tej metody pozwala na szybkie i dokładne wytwarzanie posadzek i innych tego typu obiektów w oparciu o indywidualny projekt Klienta. Wysoka precyzja przecinarek sprawia, że możliwe jest odtworzenie niemal dowolnego designu.

Nasza lokalizacja

CENTRUM PRECYZYJNEGO CIĘCIA
Nadarzyn k. Warszawy
05-830 Nadarzyn
ul. Mszczonowska 73D

Godziny otwarcia: pon.-pt. 9 - 17

Tel.
    +48 506 028 247
  E-mail:
        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.