Jakie wyróżnia się metody cięcia stali?

Ciąć można różne materiały. Jednym z nich jest niewątpliwie stal. Jeśli chce się uzyskać elementy o pożądanym kształcie i o pożądanych wymiarach, to nie ma wyjścia – trzeba zdecydować się na cięcie. Każdy, kto stanie przed koniecznością przeprowadzenia tego procesu, ma jednak pewne pole manewru. Cięcie można bowiem wykonywać różnymi metodami.


Różne metody cięcia

Jakie więc są metody cięcia stali? Generalnie rzecz biorąc, różne sposoby działania wyróżnia się ze względu na wykorzystywaną technikę. Z pewnością jedną z popularniejszych metod cięcia stali jest w tym kontekście cięcie skrawające. Ma ono do siebie to, że nie istnieje tylko jedno urządzenie, za pomocą którego da się je przeprowadzić. Z równym powodzeniem wykonuje je piła taśmowa czy frezarka CNC. Taki sposób cięcia stali wodą jest wprost idealny do otrzymywania różnego rodzaju rur czy prętów.

Innym sposobem na cięcie stali jest niewątpliwie tłoczenie inaczej zwane cięciem plastycznym. W przypadku tego procesu wykorzystuje się tokarki do metalu. Pozwalają one na dzielenie określonych obiektów bez skutku ubocznego, jakim jest powstawanie ubytków. Istnieje także tak zwana metoda termiczna. Ma ona do siebie to, że polega na wykorzystaniu tlenu. Zastosowanie tego pierwiastka również, podobnie jak w przypadku cięcia plastycznego, skutkuje otrzymaniem pożądanego kształtu oraz wymiaru obiektu bez niepożądanych zniszczeń.

Nie można też nie wspomnieć o cięciu wodnym. To działanie szczególnie chętnie wykorzystywane wtedy, kiedy ma się do czynienia z miękką stalą. Choć osobom nieobeznanym z tematem woda może się nie wydawać się właściwą substancją do cięcia stali, w rzeczywistości nadaje się ona do tego wprost wyśmienicie. Wystarczy tylko nadać jej strumieniowi odpowiednią prędkość, a przetnie ona stal lepiej niż niejedno narzędzie.

Jak widać, metody cięcia stali są różnorakie. Dzięki temu można dobrać do swoich potrzeb dokładnie tą, która najbardziej odpowiada konkretnej sytuacji, w której się znajdujemy.

Nasza lokalizacja

CENTRUM PRECYZYJNEGO CIĘCIA
Nadarzyn k. Warszawy
05-830 Nadarzyn
ul. Mszczonowska 73D

Godziny otwarcia: pon.-pt. 9 - 17

Tel.
    +48 506 028 247
  E-mail:
        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.