Cięcie laserowe a cięcie strumieniem wody. Porównanie metod

Cięcie metali jest operacją technologiczną, to właśnie od tego procesu zaczyna się wytwarzanie większości elementów maszyn. Wybór metody cięcia zależy od wymagań stawianych przez zleceniodawcę oraz od metod technologicznych. Warto przeanalizować różnicę pomiędzy cięciem laserowym a cięciem strumieniowym wody.

 

Cięcie laserowe!

Jedną z popularniejszych metod cięcia materiałów jest cięcie laserowe. Jest to technologia stosowana w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak przemysł lotniczy, maszynowy czy samochodowy. Do największych zalet cięcia laserowego zalicza się przede wszystkim dużą elastyczność oraz automatyzację całego procesu, szeroki zakres materiałów nadających się do jego obróbki: od bardzo kruchych i miękkich po bardzo twarde materiały.

Jest to proces rozdzielenia termicznego polegający na uderzeniach wiązki laserowej w powierzchnię materiału i nagrzaniu jej, aż do stopienia lub całkowitego odparowania danej powierzchni. Właściwy proces cięcia rozpoczyna się, w momencie, gdy wiązka laserowa całkowicie wniknie w obrabiany materiał. Praktycznie cięcie laserowe nie wymaga żadnej obróbki końcowej, uszczelnia nawet krawędzie tkanin.

Cięcie strumieniem wody! 

Ciśnienie hydrodynamiczne, inaczej nazywane cięciem strumieniem wody, staje się coraz popularniejszą metodą obrabiania różnego rodzaju materiałów. Jedną z większych zalet tego sposobu, jest zachowanie niskiej temperatury obróbki, poniżej 40 stopni Celsjusza. W porównaniu z cięciem laserowym w tym sposobie wszystkie materiały są przycinane bez wpływu ciepła, zapobiega to hartowaniu i niszczeniu krawędzi, jak również powstawaniu emisji zanieczyszczeń.

Co ciekawe dla niektórych materiałów, takich jak blachy powlekane tworzywami sztucznymi, ta technika jest jedynym rozwiązaniem, dzięki temu, że nie ma negatywnego wpływu na powierzchnię obrabianego laminatu. Ponadto nie występuje w tym procesie praktycznie żaden nacisk na obrabiany materiał, ponieważ nie ma on bezpośredniej styczności z narzędziem. Dlatego też cięcie strumieniem wody, nie powoduje żadnych deformacji w materiale.

Nasza lokalizacja

CENTRUM PRECYZYJNEGO CIĘCIA
Nadarzyn k. Warszawy
05-830 Nadarzyn
ul. Mszczonowska 73D

Godziny otwarcia: pon.-pt. 9 - 17

Tel.
    +48 506 028 247
  E-mail:
        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.