Jaki jest wpływ techniki cięcia wodą na środowisko?

Cięcie wodą jest jedną z coraz częściej wybieranych metod obróbki metali i innych materiałów. Podczas pracy wykorzystywany jest strumień wody o bardzo wysokim ciśnieniu, które może dochodzić do 4137 barów. Za pomocą tej metody można obrabiać materiały o grubości dochodzącej do 200 mm. Metodę tą charakteryzuje bardzo duża dokładność, estetyczne wykończenie, brak konieczności dodatkowej obróbki po wycięciu, a także stosunkowo szybki czas realizacji. Dodatkowo cięcie wodą można uznać za metodę ekologiczną.

Z jakiego powodu cięcie wodą ma pozytywny wpływ na środowisko?

Obróbka za pomocą strumienia wody o wysokim ciśnieniu uznawana jest za metodę przyjazną środowisku. Podczas stosowania innych sposobów wycinania, jak chociażby cięcie laserem czy plazmą dochodzi do wydzielania się szkodliwych pyłów lub spalin. Cięcie wodą techniką water jet nie powoduje powstawania żadnych toksyn, oparów czy spalin, a także pozwala na znaczące zminimalizowanie powstawania odpadów po cięciu.

Pozostałości po cięciu czy resztki ścierniwa można zutylizować w odpowiedni sposób, natomiast woda zostaje odzyskana poprzez utworzenie obiegu zamkniętego. Warto zaznaczyć,  że cięcie tą metodą nie zużywa tak dużo wody – zazwyczaj zużycie mieści się w granicach 1-9, 3,7 l/min. Po obróbce pozostają jedynie produkty, które w żaden sposób nie są toksyczne dla środowiska, ludzi czy zwierząt.

Kiedy można stosować metodę cięcia wodą?

Cięcie wodą można wykorzystywać do obróbki kamienia, konglomeratu, stali, szkła, gumy, ceramiki i wielu innych materiałów. Jako że obecnie coraz więcej osób stara się wybierać ekologiczne metody pracy, cięcie wodą staje się jedną z najczęściej stosowanych sposobów obróbki. Warto pamiętać, że za pomocą wody można wycinać wyłącznie elementy na płaskiej powierzchni.

Nasza lokalizacja

CENTRUM PRECYZYJNEGO CIĘCIA
Nadarzyn k. Warszawy
05-830 Nadarzyn
ul. Mszczonowska 73D

Godziny otwarcia: pon.-pt. 9 - 17

Tel.
    +48 506 028 247
  E-mail:
        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.