Czysty strumień wody kontra strumień ścierny - dwie technologie cięcia wodą

Cięcie wodą to obecnie jedna z popularniejszych metod obróbki materiałów. Do jej zalet zaliczamy przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort prac (nie wydzielają się gazy ani pyły), utrzymanie struktury obrabianych elementów czy możliwość oddzielania trudnych w obróbce produktów. Cięcie wodą jest możliwe na kilka sposobów. Czym się różni użycie czystego strumienia od strumienia ściernego?

Kiedy zastosować technologię czystego strumienia? 

Dobór odpowiedniej technologii powinien być uzależniony od rodzaju obrabianego materiału czy pożądanego efektu. Jeżeli chodzi o czysty strumień wody, to warto go wybrać, jeśli przecinane będą miękkie materiały. Mogą to być na przykład folie metalowe, artykuły spożywcze czy tekstylia i papier. Będzie to dobry wybór również w przypadku cięcia wodą tworzyw sztucznych. Warto wspomnieć o tym, że taka metoda polega na wytworzeniu strumienia o wysokiej energii, co pozwala na cięcie materiałów z dużą prędkością.

Czym jest cięcie strumieniem ściernym? 

O strumieniu ściernym warto wiedzieć przede wszystkim, że składa się z  piasku, który po zmieszaniu z wodą tworzy dużą siłę tnącą. Oprócz wysokiej jakości prac ta metoda jest też wybierana z uwagi na atrakcyjną cenę. Do najważniejszych zalet tej technologii zaliczamy odporność na ciepło, minimalne straty materiału, uniwersalność – nadaje się do cięcia prawie wszystkich rodzajów materiałów. Ponadto omawiany sposób jest obojętny dla geometrii ciętego produktu.

Doskonale się sprawdzi na przykład, jeśli chodzi o cięcie wodą płytek gresowych, ceramicznych oraz terakoty. Podsumowując, cięcie czystym strumieniem i strumieniem ściernym różnią się przede wszystkim zastosowanymi materiałami oraz tym, że są przeznaczone do cięcia różnych elementów. W związku z tym wybierając je, trzeba zwrócić szczególną uwagę na pożądany efekt oraz właściwości produktu.

Nasza lokalizacja

CENTRUM PRECYZYJNEGO CIĘCIA
Nadarzyn k. Warszawy
05-830 Nadarzyn
ul. Mszczonowska 73D

Godziny otwarcia: pon.-pt. 9 - 17

Tel.
    +48 506 028 247
  E-mail:
        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.